گوناگون20
اجتماعی ، فرهنگی و ...

شعر گوزللر ده وفا اولماز ،، همراه با ترجمه فارسی

یانیر عشقین اودیندا دائما  پروانه ده منده

گزیر حسرتله گیسولر ایچینده شانه ده منده

(ترجمه فارسی : در آتش عشق پروانه و من میسوزیم / شانه و من ، هر دو به  با حسرت به دنبال گیسوی معشوق هتسیم )

***

اورگدن باغلییام زولف پریشان او مه رویه

نئجه کی باغلیدیر زنجیره اول دیوانه ده منده

( ترجمه فارسی  :  دلم را به زلف و گیسوی معشوق همچون ماه میبندم  / همچنان که دیوانه رو به زنجیر می بندند من هم این کار را میکنم )

***

اولوبدیر یار فراقیننان منیم کونلوم (گوئلیم)  ائوی ویران

دوزلمز اولماسا تعمیر بو تون ویرانه ده منده

( دل  و قلب من در فراق یار مرده و خانه اش ویران گشته /  نه ویرانه و نه دل من دیگر درست نمی شود و تعمیر شدنی نیست )

***

گئدیب اغیار حضورینده ائدیر اول سنگ دل جلوه

نه فرقی وار اونا هر آن باخیر بیگانه ده منده

( او به حضور غریبه ها رفته و آن سنگ دل ، خود نمایی می کند / برای او چه فرقی دارد که هم نگاهش میکنم و هم دیگران { هم من میتوانم نگاهش کنم و هم دیگران و چه فرقی بین من و دیگران است ؟ } )

***

وفاسیز یارین هیجریننن ایشیم دی آغلاماق هر گون

اولور گریان همیشه دیده ی حنانه ده منده

( در فراق یار بی وفا ، کار هر روز من گریه کردن است / دیدگان  من و حنانه { احتمالا اسم خاص و اشاره به یک واقعه و شخصی که اسمش حنانه بوده } همیشه گریان است )

**

بیلیر سن یاخشی سن معمار گوزللر ده وفا اولماز

گوزللر دن وفا اونماق قالیب افسانه ده منده

(  معمار { لقب شاعر. تخلص} خودت خوب میدانی که زیبارویان بی وفایند /  وفادارای زیبارویان در دوران افسانه ها و من خلاصه میشد و لاغیر)
ارسال توسط پایبند

 

حقوق های نجومی 250 میلون تومانی ؟ ولی موقع پرداخته یارانه 45 هزار تومانی ، دولت مراسم عزای عموم می گیرد ؟ صد البته با چنین حقوق هایی  ، باید به حال بدبخت بیچاره ها عزا گرفت .
ارسال توسط پایبند

 

هر چند در بسیاری از موارد، پسران خردسال قربانی کودک آزاری و تجاوز جنسی می شوند ولی در فیلمی که تقدیم حضورتان می گردد، از یک دختر خردسال به عنوان قربانی استفاده شده است.
ارسال توسط پایبند

در بین جمعیت، صدای مردی همه را متوجه خود ساخت همه به سوی صدا برگشتند مرد با صدای بلند می‌گفت «این پسر... این پسر... این پسر... پسر من نیست، پسر همه شماست، پسر اردبیل است» دو نفر زیر شانه‌های مرد را گرفته بودند و او که خمیده راه می‌رفت، باز گفت «خوش آمدید... خوش آمدید...» و اشک می‌ریخت.

آن ‌قدر ازدحام زیاد بود که فقط از دور صدای جوانی را شنیدم که می‌گفت «خواهرت...» و دیگر هق هق گریه امانش نداد از ذهن بیننده و شنونده می‌گذشت که این افراد پدر و برادرت هستند، اما نه! امروز همه یکی شده بودیم و تو ... پسر و برادر همه ما شده بودی.

در تشییع پیکرت، از کسی شنیدم که گفت «آن یکی هنوز پیکرش پیدا نشده و مشخص نیست که زنده است یا نه، اما هاشم هر دو دستش قطع شده بود» به کجا سفر کنم؟ کجای دنیا؟ وقتی از دست قطع شده می‌گویند، کجا را باید پیدا کرد؟ به کجا باید رفت؟ جز ... کربلا و یاد عباس (ع) و غیرت و شجاعت و ... .

مراسم تشییع شهید مدافع حرم صداقت اکبری در تبریز

چه خوش زینب (س) که مدافع حرمی چون تو دارد که مانند ابوالفضل (ع) ایستادی و دو دستت را تقدیم کرده و سپس جانت را فدا کردی.

امروز همه آمده بودند، ترسی ندارم بگویم اگر گشت ارشاد بود، به خیلی‌هایشان تذکر می‌داد، چه پسر و چه دختر! اما همان قطره اشک‌ها کار خودش را کرد، چه جوانانی که با چشمان خیس به سلفی گرفتن، عکاسی و فیلم‌برداری از تشییع پیکر تو مشغول بودند و حتی... بر سینه و سر می‌زدند.

سخن طولانی نکنم که همه یکی شده بود و یادت، مظلومیتت، شهادتت و غیرتت ما را از حال خود رها ساخته بود و فقط در کنار پیکرت گام برمی‌داشتیم و می‌گفتیم «چه افتخاری از این بالاتر که هم ‌قدمت باشیم.»

چند بار شنیده بودی «مرد که گریه نمی‌کنه؟!» اما امروز صدای ضجه مردان از زنان هم بالاتر رفته بود، دل‌ها آتش گرفته بود درست مانند دل زینب (س) باورت می‌شود؟

بگذار آسمان ببارد، هنوز صدای رعد و برق دیشب و بارش باران از ذهنم نگذشته، نگو آسمان زودتر از همه ما به بدرقه‌ات آمده بود!

راستی هم‌رزمانت، همان‌ها که با تو در تیپ 37 حضور داشتند، با هم می‌خندید، شوخی می‌کردید، با اشرار می‌جنگیدید و...، امروز طاقت دوری‌ات را نداشتند.

اردبیل که شهر ابوالفضل (ع) است تو را ابوالفضل‌وار تقدیم آسمانت کرد... .

هاشم جان اینک که دستانت به آسمان رسیده دستان ما را هم بگیر، بگذار ما هم از نزدیک لذت تماشای آفتاب را حس کنیم، بگذار ماه را لمس کنیم، بگذار بر روی ستارگان بنشینیم...، آه ... هنوز دارم زمینی فکر می‌کنم و تو آسمانی شده‌ای، باشد که وقتی دستانمان را گرفتی با هم به آسمان پر بزنیم.

فرزندان دوقلوی شهید

منبع : فارس

عکس : تسنیم//مهر//فارس
ارسال توسط پایبند

 

الشن خزر - در نوشتاری جمهوری آذربایجانElsan xazar

شاعر و نوحه سرای شناخته شده آذربایجانی می باشد که با مناظره اشعار مذهبی نیز در جمهوری آذربایجان معروف گشته است . همچنین وی در مراسم های ایام محرم در جمهوری آذربایجان حضور پرشور داشته و به شعر و نوحه سرایی در این مراسم ها اقدام نموده است و طی دعوتی که از وی شد ، او با حضور در  شهر اردبیل ، در حضور مردم و سایر مادحین اهل بیت سرشناس اردبیل  ، از جمه سلیم موذن زاده اردبیلی  یکی از اشعارش را در خصوص مقام والای حضرت اباالفضل خواند .

همچنین سال های قبل با حضور شهروز حبیبی در جمهوری آذربایجان ، الشن و شهروز اقدام به شعرخانی در مورد شخصیت والای حضرت اباالفضل نمود .

دانلود دکلمه ای  بسیار زیبا از الشن خزر با موضوع انسان و مرگ و قیامت

به زبان ترکی آذربایجانی . برای دانلود اینجا را کلیک کنید . 

یا جهت شنیدن آنلاین از پخش آنلاین زیر استفاده کنید :

 

  به همراه فایل تصویری و متن اشعار ....به زودی

به زودی اشعار مذهبی و فایل تصویری قرار می گیرد ...

 (اگر احساس نیاز به دریافت اطلاعاتی بیشتر از این شخص دارید نظر دهید )

 

 
ارسال توسط پایبند
آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
امکانات جانبی

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 703
بازدید دیروز : 213
بازدید هفته : 703
بازدید ماه : 8810
بازدید کل : 2233539
تعداد مطالب : 811
تعداد نظرات : 379
تعداد آنلاین : 2

Free counters! .............